Jakie parametry powinien mieć smartfon?

W dzisiejszym artykule nakreślę Państwu na co zwrócić uwagę przy kupnie telefonu komórkowego. Wybór różnych modeli telefonów może przysporzyć o ból głowy. Opiszę również jakie cechy powinien mieć tani i drogi smartfon.

Wybór smartfonu to nie lada wyzwanie. Idąc do sklepu z elektroniką lub do operatora znajdziemy mnóstwo modeli, różniących się ceną, kolorem czy wyglądem. Kosztowne flagowce oferują wysoką wydajność, świetne aparaty i działają szybko, ale po prostu są drogie.

Na szczęście nowoczesne technologie zawitały także w smartfonach klasy średniej i niższej. Udowodnili to chińscy producenci, którzy połączyli funkcjonalność z dobrą ceną.

Do czego telefon?

Powinniśmy sobie zadać jedno podstawowe pytanie do czego będziemy używali telefonu. Czy tylko do rozmów telefonicznych i smsów, czasem mmsów czy także do przeglądania internetu, wykonywania zdjęć, bankowości internetowej itp.? Jednym słowem, zanim kupimy smartfon należy się zastanowić czy będę go wykorzystywał do podstawowych spraw jak dzwonienie czy także do innych multimedialnych celów?

Jak już odpowiemy sobie na to pytanie należy zwrócić uwagę czy czytelność ekranu telefonu jest wystarczająca oraz czy w okularach lub bez nich będziemy w stanie przeczytać smsy czy po prostu wybrać kogoś do kogo chcemy zadzwonić. Większość smartfonów ma możliwość powiększania czcionki i dostosowania do indywidualnych preferencji. Warto to wszystko sobie oglądnąć przed zakupem w jakimś elektromarkecie, np. Euro RTV AGD czy Mediaexpert. A dodatkowo pracownik sklepu doradzi na co jeszcze zwrócić uwagę przy konkretnych modelach.

Na co zwrócić uwagę kupując telefon

Różne telefony posiadają różne procesory. Kupując telefon zastanawiamy się jaka specyfikacja ma kluczowe znaczenie dla działania urządzenia. A może procesor jest ważniejszy niż pamięć?

Procesor

Nie będę się rozpisywał w tym miejscu jaki konkretny procesor należy wybierać, gdyż jest tego trochę. Wypiszę najważniejsze procesory, na które należy zwrócić uwagę kupując telefon w tym roku.

W tanich telefonach należy szukać procesora Snadragon serii 400, w średniej klasie telefonów Snapdragon serii 600, np. 630, a we flagowcach procesor Snapdragon serii 800, np. 835. Alternatywą do wcześniej wspomnianych mogą być również Exynos 9810 lub Kirin 970, który jest autorskim projektem Huawei.

Większa liczba rdzeni w procesorze wcale nie oznacza lepszej wydajności telefonu.

Pamięć RAM

Pamięć RAM to pamięć operacyjna telefonu służąca do optymalnego działania systemu i otwierania możliwie dużej liczby aplikacji. To także szybkość działania telefonu w przypadku telefonów opartych o system Android. W przypadków iPhonów nie trzeba zwracać na to uwagi. Zasada jest tutaj prosta im więcej pamięci RAM tym lepiej. Przy wyborze telefonu proponowałbym wybierać te telefony, które posiadają jej minimum 2 GB. Obecnie wygląda to tak, że te najtańsze telefony zazwyczaj posiadają te wymagane 2GB RAMu. Telefonami z mniejszą pamięcią RAM nie co zawracać sobie głowy.

Pamięć masowa

Czytając specyfikację techniczną telefonów można znaleźć informację o pamięci wbudowanej w telefon. Należy tu rozróżnić pamięć RAM i pamięć wbudowaną. Pamięć RAM pozwala na szybsze działanie telefonu w przypadku systemu Android oraz otwieranie większej liczby aplikacji bez odczuwalnego spowolnienia urządzenia. Wbudowana pamięć to ta, która zawiera zainstalowany system, przechowuje nasze smsy, muzykę, zdjęcia czy inne pliki, które jesteśmy w stanie zapisać w telefonie. Szczególnie jest to ważne jeżeli mamy zamiar korzystać z aplikacji dostępnych na telefon, np. Facebook, Skype czy inne.

Należy tu zwrócić uwagę, ze pamięć eMMC jest znacznie wolniejsza niż UFS 2.0 czy UFS 2.1, co może odpowiadać bezpośrednio za tym, że działanie telefonu może być spowolnione.

Wybierając smartfon należy kupić taki który ma minimum 16GB pamięci wewnętrznej. Optymalnym byłoby gdyby telefon posiadał 32 GB pamięci.

Bardzo przydatne jest również rozszerzenie karty pamięci microSD, szczególnie w tanich modelach, gdzie jest ograniczona pamięć. Co to oznacza? A no to, że można dokupić w dowolnym sklepie kartę SD i włożyć ją do telefonu. Na takiej karcie można przechowywać, zdjęcia, filmy czy inne pliki wykorzystywane w telefonie.

Bateria

W tańszych modelach można znaleźć lepsze baterie, które gwarantują dłuższą pracę na jednym ładowaniu, ale przez to telefon jest grubszy i mniej smuklejszy. Baterii, która będzie trzymać 3 dni nie należy raczej szukać w drogich smartfonach, gdyż posiadają one wydajne procesory i dodatkową funkcjonalność, która potrzebuje prądu. A dodatkowo na chwilę obecną czym cieńsza bateria tym prawdopodobniej ma mniejszą pojemność – w porównaniu to grubej konstrukcji.

Przyjmuje się, że duża bateria to taka, która ma pojemność 4000mAh lub więcej. Zasada jest taka im więcej mAh tym lepiej.

Obecnie nowoczesne smartfony posiadają tak zwane szybkie ładowanie, które pozwala w ciągu 60-90 minut naładować do pełna telefon.

Aparat

W przypadku aparatu większa liczba pikseli wcale nie oznacza lepszej jakości zdjęć. Czasem może się okazać, że aparat w telefonie ma 16 Mpx, a zdjęcia robi gorsze niż aparat z 12 Mpx. Tak naprawdę wszystko zależy od realnej wielkości sensora, jego jakości i jasności obiektywu.

Przy wyborze smartfonu warto tez zwrócić uwagę na jasność obiektywu, która jest podawana przy parametrach technicznych, np. optyka f/2.0. Przy telefonach ze średniej półki parametr jest w przedziale f/2.0 – f/2.4, a przy droższych modelach f/1.5-f/1.8. Tu zasada jest taka im mniejsza liczba tym lepiej. Mniejsza liczba oznacza jaśniejszy obiektyw, co oznacza, że zdjęcia przy gorszym świetle wychodzą lepiej.

Warto też zwrócić uwagę na jakość nagrywania filmów. Fajnie jakby taki smartfon nagrywał w jakości Full HD 1080p. Telefony ze średniej półki cenowej zwykle nagrywają w jakości HD 720p. Jeżeli nagrywa filmy w jakości 4K Ultra HD to tym lepiej. Ta opcja jest nie tylko zarezerwowana dla droższych telefonów.

Wyświetlacz

W tańszych modelach telefonów stosowane są wyświetlacze o rozdzielczości HD, czyli 720x1280px. Nie jest to żaden problem przy przekątnej ekranu do 5 cali, jednak przy większej przekątnej obraz już nie wygląda tak dobrze.

W nieco droższych telefonach powinniśmy wymagać wyświetlacza minimum Full HD, czyli FHD 1080x1920px.

Technologia wyświetlacza

W tańszych telefonach jeszcze stosuje się wyświetlacze LCD w technologii TN, które charakteryzują się słabymi kątami widzenia i słabej jakości kolorami. Dobrym rozwiązaniem byłby wyświetlacz LCD IPS, którego obraz jakościowo jest lepszy od technologii TN, a kąty widzenia szersze.

W droższych telefonach, szczególnie w Samsungach zwykle stosowany jest wyświetlacz AMOLED. Oferuje on bardziej nasycone kolory, wysoki kontrast i idealną czerń.

Porównując wyświetlacz AMOLED i IPS można zauważyć, że ten drugi jest bardziej jaśniejszy, ale generalnie ta pierwsza technologia ma więcej plusów, a wyświetlany obraz lepiej wygląda.

Proporcje ekranu 18:9

Obecnym trendem w nowych smartfonach na rok 2018 to proporcje ekranu o wydłużonych proporcjach 18:9 lub inaczej 2:1. Wyjątkiem są iPhony, które rządzą się swoimi prawami. Poza proporcjami ekranu obecny trend to cieńsze ramki nad i pod wyświetlaczem.

System

Większość oferowanych na rynku telefonów ma zainstalowany system Android. Na rynku są też dostępne telefony z niewspieranym już systemem Windows Mobile oraz iPhony z systemem iOS.

W 2018 roku telefon powinien mieć zainstalowanego Androida w wersji przynajmniej 7.0/7.1, a idealna sytuacja byłaby gdyby to była wersja 8.0/8.1. W iPhonie powinniśmy mieć system iOS 11 lub nowszy.

Dodatkowa funkcjonalność

W obecnych telefonach standardem jest łączność bezprzewodowa WIFI i Bluetooth. Różnią się jedynie wersją. Tańsze smartfony posiadają Blutooth 4.0 i WIFI w zakresie „n”, a droższe Blutooth 5.0 i szybsze WIFI „ac”, czyli działające w zakresie 2,4GHz oraz 5 GHz.

Jeżeli planujemy płacić zbliżeniowo telefonem należy zwrócić uwagę czy telefon posiada łączność NFC. Kolejne zalety telefonów, które można wykorzystać w jakimś stopniu to: bezprzewodowe przesyłanie obrazu na TV, nadajnik podczerwieni, który posłuży jako pilot oraz radio FM. Większość telefonów posiada również diodę LED, która może posłużyć jako latarka.

Można zwrócić uwagę czy telefon posiada funkcję dual SIM, co oznacza że gdy mamy dwa numery (włożone dwie karty SIM) można je wpiąć w telefon i korzystać z obu kart na jednym telefonie. Można również to wykorzystać jako numer do dzwonienia, a drugą kartę przeznaczoną wyłącznie na korzystanie z internetu.

 

Podsumowując wybierając smartfon trzeba się zastanowić do czego będzie wykorzystywany i czy naprawdę potrzebuję smukłego i pięknego telefonu, czy będziemy nim pstrykali zdjęcia czy po prostu będziemy dzwonić? Warto pamiętać, że dobry telefon wcale nie musi być bardzo drogi. Przykładem takiego optymalnego telefonu może być Xiami Redmi 5 Plus, który możemy kupić za mniej niż 1000 zł.

Comments

comments